

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Resistance | 9.2 mΩ |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Cartridge, Glass |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Working Voltage | 250 V |
| Approvals | CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Power Dissipation | 4 W |
| Housing Material | Ceramic |
| Fuse Current | 8 A |
| Schedule B | 8536100040 |
| Size | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80 mm x 22.50 mm) |
| Body Style | Cylindrical Leaded |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14466
Ext.Price$0.14466
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14466 | $0.14466 |
| 10 | $0.12888 | $1.28880 |
| 50 | $0.11483 | $5.74150 |
| 100 | $0.10206 | $10.20600 |
