

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 295 mΩ |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Type | Cartridge, Glass |
| Current Rating | 800 mA |
| Approvals | CCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Housing Material | Ceramic |
| Size | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80 mm x 22.50 mm) |
| Body Style | Cylindrical Leaded |
Stock: 336
Distributors
pcbx
Unit Price$1.72097
Ext.Price$1.72097
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.72097 | $1.72097 |
| 10 | $1.32087 | $13.20870 |
| 25 | $1.20274 | $30.06850 |
| 50 | $1.09517 | $54.75850 |
| 100 | $1.01394 | $101.39400 |
| 300 | $0.92216 | $276.64800 |
| 500 | $0.83869 | $419.34500 |
| 1000 | $0.76345 | $763.45000 |
| 3000 | $0.73866 | $2215.98000 |
