

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Resistance | 76.4 mΩ |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Type | Cartridge, Glass |
| Current Rating | 2 A |
| Approvals | CCC, CE, CSA, KC, SEMKO, UL, VDE |
| Power Dissipation | 4 W |
| Body Material | Ceramic |
| Housing Material | Ceramic |
| Size | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80 mm x 22.50 mm) |
| Body Style | Cylindrical Leaded |
Stock: 602
Distributors
pcbx
Unit Price$1.57050
Ext.Price$1.57050
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.57050 | $1.57050 |
| 10 | $0.95154 | $9.51540 |
| 25 | $0.89651 | $22.41275 |
| 50 | $0.84467 | $42.23350 |
| 100 | $0.80706 | $80.70600 |
