

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 24.65 mΩ |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Cartridge, Glass |
| Current Rating | 4 A |
| Approvals | CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Power Dissipation | 4 W |
| Body Material | Ceramic |
| Housing Material | Ceramic |
| Fuse Current | 4 A |
| Size | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80 mm x 22.50 mm) |
| Body Style | Cylindrical Leaded |
Stock: 621
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16762
Ext.Price$0.16762
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16762 | $0.16762 |
| 10 | $0.14934 | $1.49340 |
| 50 | $0.13306 | $6.65300 |
| 100 | $0.11586 | $11.58600 |
| 500 | $0.10088 | $50.44000 |
| 1000 | $0.09657 | $96.57000 |
| 3000 | $0.09244 | $277.32000 |
| 5000 | $0.08849 | $442.45000 |
