

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 4.04 mΩ |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Type | Cartridge, Glass |
| Current Rating | 16 A |
| Working Voltage | 250 V |
| Approvals | CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, TUV, UL, UR, VDE |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Power Dissipation | 4.5 W |
| Body Material | Ceramic |
| Housing Material | Ceramic |
| Fuse Current | 16 A |
| Size | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80 mm x 22.50 mm) |
| Body Style | Cylindrical Leaded |
Stock: 349
Distributors
pcbx
Unit Price$1.57734
Ext.Price$1.57734
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.57734 | $1.57734 |
| 10 | $1.38327 | $13.83270 |
| 25 | $1.24134 | $31.03350 |
| 50 | $1.11397 | $55.69850 |
| 100 | $0.94470 | $94.47000 |
| 300 | $0.85636 | $256.90800 |
| 500 | $0.77627 | $388.13500 |
| 1000 | $0.76345 | $763.45000 |
