

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Resistance | 41.55 mΩ |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 650 µm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lead Length | 40 mm |
| Type | Cartridge, Glass |
| Current | 2 A |
| Current Rating | 2 A |
| Approvals | BSI, CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE |
| Power Dissipation | 1.6 W |
| Body Material | Glass |
| Housing Material | Glass |
| Fuse Current | 2 A |
| Size | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80 mm x 22.50 mm) |
| Body Style | Cylindrical Leaded |
Stock: 71
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06038
Ext.Price$0.06038
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06038 | $0.06038 |
| 10 | $0.05384 | $0.53840 |
| 50 | $0.04800 | $2.40000 |
| 100 | $0.04190 | $4.19000 |
| 500 | $0.03657 | $18.28500 |
| 1000 | $0.03503 | $35.03000 |
| 3000 | $0.03355 | $100.65000 |
| 5000 | $0.03214 | $160.70000 |
| 10000 | $0.03175 | $317.50000 |
