

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 5.8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Resistance | 13.7 mΩ |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 650 µm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lead Length | 40 mm |
| Type | Cartridge, Glass |
| Current Rating | 5 A |
| Approvals | BSI, CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Housing Material | Glass |
| Fuse Current | 5 A |
| Size | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80 mm x 22.50 mm) |
| Body Style | Cylindrical Leaded |
Stock: 421
Distributors
pcbx
Unit Price$0.79509
Ext.Price$0.79509
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.79509 | $0.79509 |
| 10 | $0.60786 | $6.07860 |
| 25 | $0.55372 | $13.84300 |
| 50 | $0.50441 | $25.22050 |
| 100 | $0.46594 | $46.59400 |
| 300 | $0.42433 | $127.29900 |
| 500 | $0.38643 | $193.21500 |
| 1000 | $0.38216 | $382.16000 |
