

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Resistance | 1.6 Ω |
| Current Rating | 200 mA |
| Approvals | CCC, CE, CSA, K-Mark, SEMKO, UL, VDE |
| Power Dissipation | 1.6 W |
| Housing Material | Glass |
| Size | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80 mm x 22.50 mm) |
| Body Style | Cylindrical Leaded |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Bulk |
| Type | Cartridge, Glass |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.49171
Ext.Price$0.49171
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.49171 | $0.49171 |
| 10 | $0.39456 | $3.94560 |
| 25 | $0.36210 | $9.05250 |
| 50 | $0.33231 | $16.61550 |
| 100 | $0.30497 | $30.49700 |
| 300 | $0.29360 | $88.08000 |
| 500 | $0.28266 | $141.33000 |
| 1000 | $0.26782 | $267.82000 |
