
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 20 mm |
| Termination | Clip |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Resistance | 23.05 mΩ |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Current Rating | 3.15 A |
| Approvals | CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Power Dissipation | 1.6 W |
| Body Material | Glass |
| Housing Material | Glass |
| Fuse Current | 315 mA |
| Size | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20 mm x 20.00 mm) |
| Body Style | Cylindrical |
| Type | Cartridge, Glass |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
