
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 20 mm |
| Termination | Clip |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Resistance | 55.1 mΩ |
| Voltage Rating | 250 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Current Rating | 1.6 A |
| Approvals | CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Power Dissipation | 1.6 W |
| Body Material | Glass |
| Housing Material | Glass |
| Fuse Current | 1.6 A |
| Size | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20 mm x 20.00 mm) |
| Body Style | Cylindrical |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Bulk |
| Type | Cartridge, Glass |
Stock: 326
Distributors
pcbx
Unit Price$0.84467
Ext.Price$0.84467
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.84467 | $0.84467 |
| 10 | $0.70703 | $7.07030 |
| 25 | $0.64159 | $16.03975 |
| 50 | $0.58220 | $29.11000 |
| 100 | $0.49159 | $49.15900 |
| 300 | $0.44727 | $134.18100 |
| 500 | $0.40694 | $203.47000 |
| 1000 | $0.38044 | $380.44000 |
