

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 5.8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Resistance | 94.25 mΩ |
| Current Rating | 2 A |
| Approvals | CE, CSA, KC, PSE, UL |
| Housing Material | Glass |
| Size | 0.217" Dia x 0.846" L (5.50 mm x 21.50 mm) |
| Body Style | Cylindrical Leaded |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Bulk |
| Type | Cartridge, Glass |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
