
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 8.4 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 3.02 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 11.34 Ω |
| Height | 3.02 mm |
| Voltage Rating | 250 V |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Type | Electrical |
| Current Rating | 50 mA |
| Working Voltage | 250 V |
| Approvals | UR |
| Color | Red |
| Fuse Current | 50 mA |
| Size | 0.119" Dia x 0.331" L (3.02 mm x 8.40 mm) |
| Body Style | Leaded Fuses |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Ammo Pack |
Stock: 561
Distributors
pcbx
Unit Price$1.57680
Ext.Price$1.57680
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.57680 | $1.57680 |
| 10 | $1.32259 | $13.22590 |
| 25 | $1.20919 | $30.22975 |
| 50 | $1.10551 | $55.27550 |
| 100 | $1.01074 | $101.07400 |
| 300 | $0.97333 | $291.99900 |
| 500 | $0.93731 | $468.65500 |
| 1000 | $0.90520 | $905.20000 |
