

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 8.4 mm |
| Width | 3.02 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 3.02 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 1.6 Ω |
| Height | 3.02 mm |
| Voltage Rating | 250 V |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Electrical |
| Current Rating | 250 mA |
| Approvals | UR |
| Color | Black |
| Body Material | Ceramic |
| Outside Diameter | 3.02 mm |
| Fuse Current | 250 mA |
| Size | 0.119" Dia x 0.331" L (3.02 mm x 8.40 mm) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 151
Distributors
pcbx
Unit Price$2.41517
Ext.Price$2.41517
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.41517 | $2.41517 |
| 10 | $2.27788 | $22.77880 |
| 25 | $2.14840 | $53.71000 |
| 50 | $2.02627 | $101.31350 |
| 100 | $1.86664 | $186.66400 |
| 300 | $1.71958 | $515.87400 |
| 500 | $1.58411 | $792.05500 |
| 1000 | $1.53718 | $1537.18000 |
| 3000 | $1.49164 | $4474.92000 |
| 5000 | $1.44746 | $7237.30000 |
