

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 7.11 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 2.8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 7 Ω |
| Voltage Rating | 125 V |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 62 mA |
| Working Voltage | 125 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, QPL, UR |
| Wire/Cable Diameter | 640 µm |
| Housing Material | Ceramic |
| Fuse Current | 62.5 mA |
| Size | 0.110" Dia x 0.280" L (2.80 mm x 7.11 mm) |
| Body Style | Leaded Fuses |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
Stock: 2191
Distributors
pcbx
Unit Price$3.31029
Ext.Price$3.31029
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.31029 | $3.31029 |
| 10 | $2.54085 | $25.40850 |
| 25 | $2.31165 | $57.79125 |
| 50 | $2.10313 | $105.15650 |
| 100 | $1.93983 | $193.98300 |
| 300 | $1.76621 | $529.86300 |
| 500 | $1.60813 | $804.06500 |
| 1000 | $1.51408 | $1514.08000 |
