

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 7.11 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 2.41 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 7 Ω |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 62 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, QPL, UR |
| Housing Material | Ceramic |
| Schedule B | 8536100040 |
| Size | 0.110" Dia x 0.280" L (2.80 mm x 7.11 mm) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Specialty Fuses |
Stock: 3090
Distributors
pcbx
Unit Price$3.31713
Ext.Price$3.31713
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.31713 | $3.31713 |
| 10 | $2.81614 | $28.16140 |
| 25 | $2.55715 | $63.92875 |
| 50 | $2.32199 | $116.09950 |
| 100 | $1.93983 | $193.98300 |
| 300 | $1.78674 | $536.02200 |
| 500 | $1.64574 | $822.87000 |
| 1000 | $1.58333 | $1583.33000 |
| 3000 | $1.55181 | $4655.43000 |
| 5000 | $1.52092 | $7604.60000 |
