

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 7.11 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 2.41 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 1.7 Ω |
| Voltage Rating | 125 V |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 125 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, PSE, QPL, UL, UR |
| Body Material | Epoxy Coated |
| Housing Material | Ceramic |
| Size | 0.110" Dia x 0.280" L (2.80 mm x 7.11 mm) |
| Body Style | Leaded Fuses |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
Stock: 8294
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23760
Ext.Price$0.23760
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23760 | $0.23760 |
| 10 | $0.21133 | $2.11330 |
| 50 | $0.18797 | $9.39850 |
| 100 | $0.16316 | $16.31600 |
| 500 | $0.14162 | $70.81000 |
| 1000 | $0.12883 | $128.83000 |
| 3000 | $0.11720 | $351.60000 |
| 5000 | $0.10662 | $533.10000 |
