

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 7.11 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 2.8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 395 mΩ |
| Voltage Rating | 125 V |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 375 mA |
| Working Voltage | 125 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, QPL, UR |
| Body Material | Ceramic, Epoxy Coated |
| Housing Material | Ceramic |
| Fuse Current | 375 mA |
| Size | 0.110" Dia x 0.280" L (2.80 mm x 7.11 mm) |
| Body Style | Leaded Fuses |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
Stock: 366
Distributors
pcbx
Unit Price$1.03874
Ext.Price$1.03874
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.03874 | $1.03874 |
| 10 | $0.85151 | $8.51510 |
| 25 | $0.76932 | $19.23300 |
| 50 | $0.69506 | $34.75300 |
| 100 | $0.60700 | $60.70000 |
| 300 | $0.55286 | $165.85800 |
| 500 | $0.50356 | $251.78000 |
| 1000 | $0.41379 | $413.79000 |
