

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 7.11 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 2.41 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 28.999999 mΩ |
| Height | 2.8 mm |
| Voltage Rating | 125 V |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 3 A |
| Working Voltage | 125 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CCC, CSA, PSE, QPL, TUV, UR |
| Body Material | Epoxy Coated |
| Time to Trip | 4 ms |
| Housing Material | Ceramic |
| Fuse Current | 3 A |
| Size | 0.110" Dia x 0.280" L (2.80 mm x 7.11 mm) |
| Body Style | Leaded Fuses |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
Stock: 4056
Distributors
pcbx
Unit Price$0.66343
Ext.Price$0.66343
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.66343 | $0.66343 |
| 10 | $0.41464 | $4.14640 |
| 25 | $0.33363 | $8.34075 |
| 50 | $0.26845 | $13.42250 |
| 100 | $0.26824 | $26.82400 |
| 300 | $0.26803 | $80.40900 |
| 500 | $0.26782 | $133.91000 |
| 1000 | $0.26760 | $267.60000 |
| 3000 | $0.25819 | $774.57000 |
