

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 7.11 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 2.41 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 20.4 mΩ |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 4 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CCC, CSA, PSE, QPL, TUV, UL, UR |
| Housing Material | Ceramic |
| Size | 0.110" Dia x 0.280" L (2.80 mm x 7.11 mm) |
| Body Style | Leaded Fuses |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
Stock: 2932
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15302
Ext.Price$0.15302
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15302 | $0.15302 |
| 10 | $0.13469 | $1.34690 |
| 50 | $0.11856 | $5.92800 |
| 100 | $0.10117 | $10.11700 |
| 500 | $0.08633 | $43.16500 |
| 1000 | $0.08197 | $81.97000 |
| 3000 | $0.07783 | $233.49000 |
| 5000 | $0.07389 | $369.45000 |
