

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 7.11 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 2.41 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Resistance | 7.05 mΩ |
| Voltage Rating | 125 V |
| Current Rating | 10 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CCC, CSA, QPL, TUV, UL, UR |
| Body Material | Epoxy Coated |
| Housing Material | Ceramic |
| Size | 0.110" Dia x 0.280" L (2.80 mm x 7.11 mm) |
| Body Style | Leaded Fuses |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
Stock: 1712
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19766
Ext.Price$0.19766
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19766 | $0.19766 |
| 10 | $0.17403 | $1.74030 |
| 50 | $0.15322 | $7.66100 |
| 100 | $0.13073 | $13.07300 |
| 500 | $0.11155 | $55.77500 |
| 1000 | $0.10590 | $105.90000 |
| 3000 | $0.10054 | $301.62000 |
| 5000 | $0.09545 | $477.25000 |
