
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 7.11 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 2.41 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Resistance | 35.999998 mΩ |
| Current Rating | 2.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CCC, CSA, PSE, TUV, UR |
| Housing Material | Ceramic |
| Size | 0.110" Dia x 0.280" L (2.80 mm x 7.11 mm) |
| Type | Specialty Fuses |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 247
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19872
Ext.Price$0.19872
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19872 | $0.19872 |
| 10 | $0.17849 | $1.78490 |
| 50 | $0.16032 | $8.01600 |
| 100 | $0.14136 | $14.13600 |
| 500 | $0.12465 | $62.32500 |
| 1000 | $0.11990 | $119.90000 |
| 3000 | $0.11533 | $345.99000 |
| 5000 | $0.11094 | $554.70000 |
