
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 7.11 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 3.68 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 105 mΩ |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Fast Blow |
| Current Rating | 1 A |
| Working Voltage | 250 V |
| Approvals | CSA, PSE, UL |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Green |
| Body Material | Epoxy Coated |
| Fuse Current | 1 A |
| Body Style | Leaded Fuses |
| Size | 0.155" Dia x 0.280" L (3.94 mm x 7.11 mm) |
Stock: 1703
Distributors
pcbx
Unit Price$1.63377
Ext.Price$1.63377
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.63377 | $1.63377 |
| 10 | $1.25162 | $12.51620 |
| 25 | $1.15375 | $28.84375 |
| 50 | $1.06353 | $53.17650 |
| 100 | $0.97034 | $97.03400 |
| 300 | $0.88165 | $264.49500 |
| 500 | $0.80107 | $400.53500 |
| 1000 | $0.76944 | $769.44000 |
| 3000 | $0.72583 | $2177.49000 |
