
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 7.112 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 3.7 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Resistance | 44.4 mΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current | 2 A |
| Current Rating | 2 A |
| Approvals | CSA, PSE, UL |
| Color | Green |
| Fuse Current | 2 A |
| Size | 0.155" Dia x 0.280" L (3.94 mm x 7.11 mm) |
| Body Style | Leaded Fuses |
| Packaging | Reel |
| Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1156
Distributors
pcbx
Unit Price$1.52092
Ext.Price$1.52092
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.52092 | $1.52092 |
| 10 | $1.17040 | $11.70400 |
| 25 | $1.06569 | $26.64225 |
| 50 | $0.97034 | $48.51700 |
| 100 | $0.89511 | $89.51100 |
| 300 | $0.81642 | $244.92600 |
| 500 | $0.74464 | $372.32000 |
| 1000 | $0.68223 | $682.23000 |
| 3000 | $0.64462 | $1933.86000 |
