
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 7.3 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 5.97 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 2.32 Ω |
| Height | 7.2898 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 62 mA |
| Working Voltage | 125 V |
| Approvals | CSA |
| Housing Material | Metal |
| Size | 0.235" Dia x 0.287" H (5.97 mm x 7.30 mm) |
| Body Style | Leaded Fuses |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Bulk |
| Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
Stock: 7
Distributors
pcbx
Unit Price$9.33070
Ext.Price$9.33070
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.33070 | $9.33070 |
| 10 | $7.14037 | $71.40370 |
| 25 | $6.50183 | $162.54575 |
| 50 | $5.92039 | $296.01950 |
| 100 | $5.45701 | $545.70100 |
| 300 | $5.08116 | $1524.34800 |
| 500 | $4.73118 | $2365.59000 |
