
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 8.89 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 6.35 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 3.2 Ω |
| Height | 8.89 mm |
| Voltage Rating | 125 V |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Diameter | 635 µm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Lead Length | 4.32 mm |
| Current Rating | 50 mA |
| Working Voltage | 125 V |
| Approvals | CSA, UL |
| Body Material | Thermoplastic |
| Wire/Cable Diameter | 640 µm |
| Fuse Current | 50 mA |
| Size | 0.250" Dia x 0.350" H (6.35 mm x 8.89 mm) |
| Body Style | Leaded Fuses |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Ammo Pack |
| Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
Stock: 8069
Distributors
pcbx
Unit Price$5.23816
Ext.Price$5.23816
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.23816 | $5.23816 |
| 10 | $4.08656 | $40.86560 |
| 25 | $3.82150 | $95.53750 |
| 50 | $3.57360 | $178.68000 |
| 100 | $3.29832 | $329.83200 |
| 300 | $3.19145 | $957.43500 |
| 500 | $2.82213 | $1411.06500 |
| 1000 | $2.75373 | $2753.73000 |
