
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 8.89 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 6.35 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 430 mΩ |
| Height | 8.89 mm |
| Voltage Rating | 125 V |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Lead Length | 4.32 mm |
| Current Rating | 600 mA |
| Working Voltage | 125 V |
| Approvals | CSA |
| Body Material | Thermoplastic |
| Wire/Cable Diameter | 640 µm |
| Fuse Current | 600 mA |
| Size | 0.250" Dia x 0.350" H (6.35 mm x 8.89 mm) |
| Body Style | Leaded Fuses |
| Type | Specialty Fuses |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
