

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 32 V |
| Length | 19.1 mm |
| Width | 5.1 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 32 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 1.44 mΩ |
| Height | 12.2936 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 32 V |
| Depth | 5.1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Type | Automotive |
| Current | 40 A |
| Current Rating | 40 A |
| Working Voltage | 32 V |
| Approvals | CSA, UL |
| Color | Orange |
| Body Material | Nylon |
| Ambient Temperature Range High | 105 °C |
| Housing Material | Nylon |
| Fuse Current | 40 A |
| Schedule B | 8536100040 |
| Size | 0.752" L x 0.201" W x 0.484" H (19.10 mm x 5.10 mm x 12.30 mm) |
Stock: 7969
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09590
Ext.Price$0.09590
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09590 | $0.09590 |
| 10 | $0.08490 | $0.84900 |
| 50 | $0.07517 | $3.75850 |
| 100 | $0.06581 | $6.58100 |
| 500 | $0.05762 | $28.81000 |
| 1000 | $0.05195 | $51.95000 |
| 3000 | $0.04684 | $140.52000 |
