
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.9 mm |
| Width | 12.85 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 7 mm |
| Orientation | Straight |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 2 |
| Connector Type | Housing |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | PBT |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.97670
Ext.Price$0.97670
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.97670 | $0.97670 |
| 10 | $0.79142 | $7.91420 |
| 25 | $0.72775 | $18.19375 |
| 50 | $0.66920 | $33.46000 |
| 100 | $0.61537 | $61.53700 |
| 300 | $0.58646 | $175.93800 |
| 500 | $0.55891 | $279.45500 |
| 1000 | $0.53059 | $530.59000 |
