
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 25.4 mm |
| Width | 25.4 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 8.6 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 25.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 4.535924 g |
| Pitch | 5.03 mm |
| Current Rating | 11 A |
| Max Current Rating | 11 A |
| Flammability Rating | UL94V-2 |
| Approvals | CSA, UL |
| Orientation | Straight |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Poles | 4 |
| Connector Type | Plug |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Housing Color | Natural |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Contact Gender | Male |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | US |
Stock: 34280
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15047
Ext.Price$0.15047
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15047 | $0.15047 |
| 10 | $0.12054 | $1.20540 |
| 50 | $0.10550 | $5.27500 |
| 100 | $0.09233 | $9.23300 |
| 500 | $0.08669 | $43.34500 |
| 1000 | $0.08139 | $81.39000 |
| 3000 | $0.08071 | $242.13000 |
