0402CS-10NXJLW
Manufacturer:
Coilcraft
Mfr.Part #:
0402CS-10NXJLW
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0402(1005 Metric) SMD/SMT 10 nH 5 % 480 mA 200 mΩ
ParameterValue
Tolerance5 %
Length1.19 mm
Width640 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Height660 µm
PackagingReel
Depth640 µm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCUnknown
Self Resonant Frequency3.9 GHz
TypeWirewound
Q Factor67
Current Rating480 mA
DC Resistance (DCR)200 mΩ
Test Frequency250 MHz
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 17 hours ago)
ShieldingUnshielded
Inductance10 nH
Core MaterialCeramic
inductance tolerance5 %
Max DC Current480 mA
DC Current480 mA