0402DC-15NXGRW
Manufacturer:
Coilcraft
Mfr.Part #:
0402DC-15NXGRW
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0402(1005 Metric) SMD/SMT 15 nH 2 % 1 A 115 mΩ
ParameterValue
Tolerance2 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingAmmo Pack
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency6.2 GHz
TypeWirewound
Q Factor70
Current Rating1 A
DC Resistance (DCR)115 mΩ
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 hours ago)
ShieldingUnshielded
Inductance15 nH