0402DC-3N6XGRW
Mfr.Part #:
0402DC-3N6XGRW
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0402(1005 Metric) SMD/SMT 3.6 nH 2 % 1.6 A 46 mΩ
ParameterValue
Tolerance2 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency13.45 GHz
TypeWirewound
Q Factor157
Current Rating1.6 A
DC Resistance (DCR)46 mΩ
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 hours ago)
ShieldingUnshielded
Inductance3.6 nH