0402HPH-56NXJLU
Manufacturer:
Coilcraft
Mfr.Part #:
0402HPH-56NXJLU
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0402(1005 Metric) SMD/SMT 56 nH 5 % 330 mA 900 mΩ
ParameterValue
Tolerance5 %
Length1.12 mm
Width660 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Height660 µm
PackagingReel
Lead FreeContains Lead
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Self Resonant Frequency2.07 GHz
Q Factor64
Current Rating330 mA
DC Resistance (DCR)900 mΩ
Test Frequency250 MHz
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 day ago)
Inductance56 nH
Core MaterialCeramic
inductance tolerance5 %
Max DC Current330 mA