046601.5NRHF
Manufacturer:
Littelfuse
Mfr.Part #:
046601.5NRHF
Datasheet:
Description:
Fuses SMD/SMT Board Mount (Cartridge Style Excluded) 1.5 A Voltage Rating (AC):63 V Voltage Rating (DC):63 V
ParameterValue
Voltage Rating (DC)63 V
Length3.18 mm
Width1.524 mm
Max Operating Temperature90 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Voltage Rating (AC)63 V
Resistance46 mΩ
Height584.2 µm
Depth1.52 mm
Current1.5 A
Current Rating1.5 A
Working Voltage63 V
ApprovalsCSA, UL
Power Dissipation124.4 mW
Housing MaterialCeramic
Size0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18 mm x 1.52 mm x 0.58 mm)