04661.75NRHF
Manufacturer:
Littelfuse
Mfr.Part #:
04661.75NRHF
Datasheet:
Description:
Fuses SMD/SMT Board Mount (Cartridge Style Excluded) 1.75 A Voltage Rating (AC):63 V Voltage Rating (DC):63 V
ParameterValue
Voltage Rating (DC)63 V
Length3.175 mm
Width1.524 mm
Max Operating Temperature90 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Voltage Rating (AC)63 V
Resistance38 mΩ
Height584.2 µm
Current Rating1.75 A
ApprovalsCSA, UL
Power Dissipation141.3 mW
Size0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18 mm x 1.52 mm x 0.58 mm)