

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 2.29 mm |
| Width | 1.73 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.52 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Contains Lead |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 355 MHz |
| Q Factor | 17 |
| Current Rating | 650 mA |
| DC Resistance (DCR) | 390 mΩ |
| Test Frequency | 7.9 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Inductance | 1 µH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 650 mA |
| Shielding | Unshielded |
| Height - Seated (Max) | 1.52 mm |
| RoHS | Compliant |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
