

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 15 V |
| Length | 2.2 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Resistance | 6 Ω |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 100 mA |
| Max Current Rating | 100 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 15 V |
| Working Voltage | 15 V |
| Approvals | TUV, cULus |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Hold Current | 100 mA |
| Time to Trip | 1.5 s |
| Trip Current | 300 mA |
| Terminal Material | Copper |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 6 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 1 Ω |
Stock: 2741
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15072
Ext.Price$0.15072
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15072 | $0.15072 |
| 10 | $0.13773 | $1.37730 |
| 50 | $0.12586 | $6.29300 |
| 100 | $0.11504 | $11.50400 |
| 500 | $0.10515 | $52.57500 |
| 1000 | $0.09816 | $98.16000 |
| 3000 | $0.09163 | $274.89000 |
