

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 9 V |
| Length | 2.2 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Resistance | 3.5 Ω |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 200 mA |
| Max Current Rating | 100 A |
| Working Voltage | 9 V |
| Approvals | TUV, cULus |
| Operating Supply Voltage | 9 V |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 9 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Hold Current | 200 mA |
| Time to Trip | 20 ms |
| Trip Current | 500 mA |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 3.5 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 650 mΩ |
Stock: 2758
Distributors
pcbx
Unit Price$0.68822
Ext.Price$0.68822
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.68822 | $0.68822 |
| 10 | $0.68822 | $6.88220 |
| 25 | $0.68822 | $17.20550 |
| 50 | $0.68822 | $34.41100 |
| 100 | $0.68822 | $68.82200 |
| 300 | $0.68822 | $206.46600 |
| 500 | $0.68822 | $344.11000 |
| 1000 | $0.68822 | $688.22000 |
| 3000 | $0.68822 | $2064.66000 |
