

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Length | 2.2 mm |
| Width | 1.2 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Resistance | 850 mΩ |
| Height | 1.25 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 100 A |
| Max Current Rating | 100 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Working Voltage | 6 V |
| Approvals | TUV, cULus |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Hold Current | 500 mA |
| Time to Trip | 100 ms |
| Trip Current | 1 A |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 850 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 150 mΩ |
| RoHS | Compliant |
Stock: 83
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09139
Ext.Price$0.09139
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09139 | $0.09139 |
| 10 | $0.08090 | $0.80900 |
| 50 | $0.07162 | $3.58100 |
| 100 | $0.06271 | $6.27100 |
| 500 | $0.05490 | $27.45000 |
| 1000 | $0.05207 | $52.07000 |
| 3000 | $0.04939 | $148.17000 |
| 5000 | $0.04635 | $231.75000 |
