

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Length | 2.2 mm |
| Width | 1.2 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Resistance | 350 mΩ |
| Height | 1.25 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.75 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 750 mA |
| Max Current Rating | 40 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Working Voltage | 6 V |
| Approvals | TUV, cULus |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Max Power Dissipation | 600 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Power Dissipation | 600 mW |
| Hold Current | 750 mA |
| Time to Trip | 200 ms |
| Trip Current | 1.5 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 350 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 90 mΩ |
| Voltage Rating | 6 V |
Stock: 1854
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12086
Ext.Price$0.12086
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12086 | $0.12086 |
| 10 | $0.10782 | $1.07820 |
| 50 | $0.09619 | $4.80950 |
| 100 | $0.08509 | $8.50900 |
| 500 | $0.07527 | $37.63500 |
| 1000 | $0.07181 | $71.81000 |
| 3000 | $0.06850 | $205.50000 |
| 5000 | $0.06478 | $323.90000 |
