

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Length | 2.2 mm |
| Width | 1.2 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Resistance | 210 mΩ |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.8 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 40 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Working Voltage | 6 V |
| Approvals | TUV, cULus |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Power Dissipation | 600 mW |
| Hold Current | 1 A |
| Time to Trip | 300 ms |
| Trip Current | 1.95 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 210 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 60 mΩ |
| Voltage Rating | 6 V |
Stock: 2562
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12336
Ext.Price$0.12336
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12336 | $0.12336 |
| 10 | $0.11034 | $1.10340 |
| 50 | $0.09869 | $4.93450 |
| 100 | $0.08762 | $8.76200 |
| 500 | $0.07779 | $38.89500 |
| 1000 | $0.07434 | $74.34000 |
| 3000 | $0.07105 | $213.15000 |
| 5000 | $0.06733 | $336.65000 |
