

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Length | 2.2 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Resistance | 130 mΩ |
| Height | 750 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.75 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Max Current Rating | 50 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Approvals | TUV, UL |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Max Power Dissipation | 600 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Power Dissipation | 600 mW |
| Hold Current | 1.1 A |
| Time to Trip | 300 ms |
| Trip Current | 1.8 A |
| Max Supply Voltage (DC) | 6 V |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 130 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 30 mΩ |
Stock: 3000
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25757
Ext.Price$0.25757
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25757 | $0.25757 |
| 10 | $0.22662 | $2.26620 |
| 50 | $0.19939 | $9.96950 |
| 100 | $0.16999 | $16.99900 |
| 500 | $0.14492 | $72.46000 |
| 1000 | $0.13393 | $133.93000 |
| 3000 | $0.12377 | $371.31000 |
