

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.1 mm |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 100 A |
| Power Dissipation | 800 mW |
| Hold Current | 1.1 A |
| Time to Trip | 100 ms |
| Trip Current | 2 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 160 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 50 mΩ |
Stock: 930
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13402
Ext.Price$0.13402
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13402 | $0.13402 |
| 10 | $0.12100 | $1.21000 |
| 50 | $0.10925 | $5.46250 |
| 100 | $0.09831 | $9.83100 |
| 500 | $0.08846 | $44.23000 |
| 1000 | $0.08508 | $85.08000 |
| 3000 | $0.08183 | $245.49000 |
| 5000 | $0.07801 | $390.05000 |
