

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Resistance | 65 mΩ |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.75 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 50 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Approvals | TUV, UL |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Power Dissipation | 600 mW |
| Hold Current | 1.5 A |
| Time to Trip | 500 ms |
| Trip Current | 3 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 65 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 15 mΩ |
| Voltage Rating | 6 V |
Stock: 2457
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32170
Ext.Price$0.32170
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32170 | $0.32170 |
| 10 | $0.28364 | $2.83640 |
| 50 | $0.25008 | $12.50400 |
| 100 | $0.21395 | $21.39500 |
| 500 | $0.18304 | $91.52000 |
| 1000 | $0.16957 | $169.57000 |
| 3000 | $0.15709 | $471.27000 |
