(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 990.6 µm |
| Current Rating | 500 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Mounting Angle | Vertical |
Stock: 4176
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40406
Ext.Price$0.40406
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40406 | $0.40406 |
| 10 | $0.36096 | $3.60960 |
| 25 | $0.34665 | $8.66625 |
| 50 | $0.33291 | $16.64550 |
| 100 | $0.31971 | $31.97100 |
| 300 | $0.31364 | $94.09200 |
| 500 | $0.30768 | $153.84000 |
| 1000 | $0.30022 | $300.22000 |
