1.5KE100CA
Manufacturer:
DOWO
Mfr.Part #:
1.5KE100CA
Datasheet:
Description:
TVS Diodes DO-201AA Through Hole Working Voltage:85.5 V Breakdown Voltage:95 V Clamping Voltage:137 V Peak Pulse Power:1.5 kW Polarity:Bidirectional
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
PolarityBidirectional
Working Voltage85.5 V
Peak Pulse Current10.95 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage95 V
Clamping Voltage137 V
Peak Pulse Power1.5 kW