
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.5 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 5.3 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | Unknown |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 13.6 V |
| Operating Supply Voltage | 13.6 V |
| Max Power Dissipation | 400 W |
| Power Dissipation | 1.5 kW |
| Peak Pulse Current | 66.7 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 15.2 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 15.2 V |
| Reverse Standoff Voltage | 13.6 V |
| Clamping Voltage | 22.5 V |
| Peak Pulse Power | 1.5 kW |
| Max Surge Current | 66.7 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 15.2 V |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 16.8 V |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 1654
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31889
Ext.Price$0.31889
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31889 | $0.31889 |
| 10 | $0.30692 | $3.06920 |
| 25 | $0.29476 | $7.36900 |
| 50 | $0.28308 | $14.15400 |
| 100 | $0.27187 | $27.18700 |
| 300 | $0.25098 | $75.29400 |
| 500 | $0.23169 | $115.84500 |
| 1000 | $0.19400 | $194.00000 |
| 3000 | $0.16244 | $487.32000 |
