1.5KE300A
Manufacturer:
Littelfuse
Mfr.Part #:
1.5KE300A
Datasheet:
Description:
TVS Diodes Axial Through Hole Working Voltage:256 V Breakdown Voltage:285 V Clamping Voltage:414 V Peak Pulse Power:1.5 kW Polarity:Unidirectional
ParameterValue
Length9.5 mm
TerminationAxial
Diameter5.3 mm
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
Leakage Current1 µA
Composition(Kit Type)Zener
PackagingReel
RoHSCompliant
PolarityUnidirectional
REACH SVHCNo SVHC
Number of Elements1
Working Voltage256 V
Operating Supply Voltage256 V
Max Power Dissipation6.5 W
Power Dissipation1.5 kW
Peak Pulse Current3.7 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage285 V
Max Reverse Leakage Current1 µA
Direction(Counting Sequence)Unidirectional
Min Breakdown Voltage285 V
Reverse Standoff Voltage256 V
Clamping Voltage414 V
Peak Pulse Power1.5 kW
Power Line ProtectionNo
Number of Unidirectional Channels1
Max Surge Current3.7 A
Reverse Breakdown Voltage285 V
Reverse Voltage256 V
Test Current1 mA
Max Breakdown Voltage315 V
Schedule B8541100080
Voltage ESD Contact8 kV
Voltage ESD Air Gap15 kV