1.5KE440CA
Manufacturer:
DOWO
Mfr.Part #:
1.5KE440CA
Datasheet:
Description:
TVS Diodes DO-201 Through Hole Working Voltage:376.2 V Breakdown Voltage:418 V Clamping Voltage:602 V Peak Pulse Power:1.5 kW Polarity:Bidirectional
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingTube
RoHSCompliant
PolarityBidirectional
Working Voltage376.2 V
Peak Pulse Current2.47 A
Breakdown Voltage418 V
Clamping Voltage602 V
Peak Pulse Power1.5 kW