1.5KE75CA
Manufacturer:
DOWO
Mfr.Part #:
1.5KE75CA
Datasheet:
Description:
TVS Diodes DO-201AA Through Hole Working Voltage:64.1 V Breakdown Voltage:71.25 V Clamping Voltage:103 V Peak Pulse Power:1.5 kW Polarity:Bidirectional
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
PolarityBidirectional
Working Voltage64.1 V
Peak Pulse Current14.56 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage71.25 V
Clamping Voltage103 V
Peak Pulse Power1.5 kW